Najnowsza powieść Andersa de la Motte pod tytułem Tania Książka – Zimowy ogień zaczyna się od pewnej mroźnej, zimowej nocy w 1987 roku, kiedy to dokładnie w noc uroczystych obchodów Świętej Łucji niespodziewany pożar postawił na nogi małe szwedzkie miasteczko. Lokalne miejsce imprez i potańcówek spłonęło doszczętnie. Podczas tego tragicznego w skutkach wydarzeniach ginie w płomieniach młoda kobieta. Nawet jeśli był to tylko nieszczęśliwy wypadek w przypadku ofiar śmiertelnych konieczne jest przeprowadzenie dochodzenia.

Bezowocne śledztwo

Prace policji nie przynoszą jednak żadnych odpowiedzi, bo w małej społeczności aż kipi od plotek, wzajemnych pomówień i złośliwych insynuacji. Nawet najwytrawniejszy detektyw pogubiłby się szukając ziarnka prawdy w tym morzu zadawnionych animozji. Okoliczni mieszkańcy zamiast się jednoczyć w obliczu tragedii, potęgują tylko nawarstwiające się od lat konflikty, powodując przy tym rozłam wielu rodzin i przyjaźni.

Kiedy nikt nie oczekuje już żadnego rozsądnego wyjaśnienia tej sprawy, niespodziewanie dla wszystkich, do spowodowania pożaru przyznaje się młody mężczyzna. Policja znajduje idealnego kandydata na głównego podejrzanego i szybko zamyka śledztwo chcąc jak najszybciej uwolnić się od silnie skonfliktowanych mieszkańców. Wygoda tego prostego rozwiązania sprawia, że nikt już nie chce sprawdzać pozostałych tropów.

30 lat później…

Kiedy pamięć o pożarze zaczyna powoli zanikać w mieście, Laura Aulin otrzymuje w spadku po ukochanej cioci chatkę, w której spędziła wiele cudownych wakacji. Kobieta bardzo dobrze wspomina te czasy, kiedy była beztroska i szczęśliwa. Niestety było tak do czasu feralnego pożaru. Kiedy wprowadza się do odziedziczonego domu, pamięć o tragedii odżywa w miasteczku, ponieważ wraz z powrotem Laury zaczęły się liczne podpalenia. Nastoje w małej społeczności znów osiągają temperaturę wrzenia. Każdy oskarża każdego. Laurze tajemnica sprzed lat także nie daje spokoju. Na własną rękę prowadzi śledztwo i dowiaduje się wielu niepokojących rzeczy, chociaż wciąż nie wie, kto stoi za podpaleniami i dlaczego wznowił swoją niszczycielską działalność. Najbardziej ją dziwi, że jej własna ciocia, którą kochała nad życie, też miała swoje głęboko skrywane sekrety. Być może jej krewna również miała żyłkę detektywistyczną, ponieważ chyba też dokonała pewnego odkrycia w tej sprawie.

Zimowy ogień” do kolejny trzymający w napięciu kryminał autorstwa szwedzkiego pisarza Andersa de la Motte. Wszyscy fani jego kunsztu, a zwłaszcza wieloletnich tajemnic skrywanych w małomiasteczkowych społecznościach powinni sięgnąć także po inne jego dzieła takie jak “Jesienna zbrodnia”, “Koniec lata” czy “Szczątki pamięci”.

Książka zdjęcie Racool_studio - pl.freepik.com