Trzy miejsca, trzy historie

Nieśmiertelni” (https://www.taniaksiazka.pl/niesmiertelni-vincent-viktor-severski-p-1392733.html) to kolejna, napisana z rozmachem powieść kryminalna od Vincenta V. Severskiego – byłego agenta polskich służb specjalnych, który obecnie pisze pod pseudonimem. Tym razem główny bohater, Konrad Wolski, zostaje wysłany ze swoim oddziałem na misję, z której nie będzie łatwo powrócić w jednym kawałku. Dodatkowo, na mapie świata, pojawiają się nowe punkty zapalne, które tylko na pierwszy rzut oka nie są ze sobą połączone.

Misja Wolskiego jest prosta – zadaniem jest szpiegowanie grupy teherańskich przemytników, którzy prawdopodobnie związani są ze skandalem politycznym na światową skalę. Ich koneksje również są niezwykle ciekawe i mogą doprowadzić agentów do dekonspiracji nie jednej, a dwóch potężnych siatek przestępczych, w tym jednej o charakterze terrorystycznym. Nie ma tu najmniejszego nawet miejsca na pomyłkę, a każda decyzja musi być podejmowana błyskawicznie, a czasami kilka z nich musi wyjść symultanicznym torem. Problem polega na tym, że najmniejsze potknięcie zniweczy cały plan, a to oznacza, że świat stanie u progu kolejnej wojny. Tym razem z ludźmi, którzy są w posiadaniu broni, która w kilka sekund zmiecie kilka krajów z powierzchni ziemi.

Spisek, terroryści i zaniedbania

W Rosji znowu nie dzieje się dobrze. Komisarz Popławski prosi o pomoc Wolskiego, ale teherański przydział nie pozwala mu opuścić posterunku. Mężczyzna, który od kilku lat marzy o kilku dniach wolnego (podobnie jak polski agent) postanawia wyruszyć aż na Kaukaz, by dotrzeć do serca tej historii. Udaje się, w Moskwie przerwano, trochę z pomocą szczęścia, trochę przypadku, próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Jest on o tyle istotny, że łączy się z morderstwami w Sztokholmie, chociaż na miejscu zbrodni znajdują się zwłoki czterech kobiet o nieznanym pochodzeniu. Tu będzie już potrzebna większa ekipa, dlatego prowadzący sprawę komisarz Selander zatrudnia dwie kobiety – hakerkę i specjalistkę do spraw terroryzmu.

Sprawy zaczną przybierać szalony obrót, zwłaszcza w momencie, kiedy prawie w tym samym czasie Wolski, Selander i Popławski wpadną na to, że wszystkie wątki są ze sobą połączone. Będą teraz musieli wypracować system, w którym nie tylko będą sobie raportować o postępach (używając kodu uniemożliwiającego dekonspirację), ale też działać w bardzo szybki sposób, by nie dać się wykryć. Ta ostatnia część nie należy do łatwych, ponieważ każde z nich prędzej czy później poczuje oddech wroga na karku. Atmosfera się zagęszcza, a to nie jest koniec tej historii.

Książka zdjęcie Racool_studio - pl.freepik.com